Navigace: Cestování » Průvodce » Lázně » Termální lázně » Maďarsko » Parádfürdő

Parádfürdő

- nabídka ubytování v Parádfürdő (více o booking.com)
- aktuální nabídky zájezdů do termálních lázní v Maďarsku

Termální koupel nebo sbírka minerálních vod?

I když v Čechách termální lázně Parádfürdő zřejmě nepatří k těm nejznámějším, patří k vůbec nejstarším komplexům termálních lázní na území Maďarska. Důvodů proč navštívit tuto podhorskou vesničku však najdeme hned několik. Kromě vlastního, mimochodem historicky chráněného, lázeňského areálu tím nejobvyklejším bývá především skutečnost, že jde o místo, kde jsou doma Palóczové, jejichž pestré kroje a pověstná zručnost v tkalcovském řemesle do oblasti láká mnohé milovníky rozličných podob folkloru.

Parádfürdő, vesnici ležící na území hévízkého okresu v severní části Maďarska asi sto kilometrů od Budapešti, dnes obývají zhruba dvě tisícovky obyvatel. K nim se však pravidelně přidávají tisíce sezonních návštěvníků, které sem, do údolí hornaté Mátry, přivádí jejich vášeň pro lázeňský život. Díky dlouhé tradici zdejšího lázeňství má přitom typický pobyt v Parádfürdő poměrně daleko od obrazů, v nichž je rozsáhlý areál plný atrakcí obklopen jen parkovištěm nebo předraženými restauracemi.

Lázeňské budovy z roku 1830

Pokud opomineme přírodní krásy krajiny, máme zde na mysli především budovu hlavní lázeňské budovy pocházející již z roku 1830, která je v současné době na seznamu chráněných památek, kam se dostala díky svému hutnému neoklasicistnímu architektonickému zpracování. Podobně vyhledávaným místem je pak například slavné muzeum kočárů, kde se lze dopodrobna sestavit s hlavním dopravním prostředkem, jímž sem v době úsvitu lázní Parádfürdő přijížděli jejich hosté.

V žádném případě pak v tomto našem informativním výčtu nesmíme opomenout ani jeden z místních unikátů. Tím je sbírka rozličných minerálních vod, kterých zde lze celkem napočítat asi tři sta padesát druhů, kteréžto pocházejí z více než dvou desítek zemí. Víte-li již dnes, že se po svém příjezdu budete ptát po folklorním dění, pak vězte, že letní festivaly právě z tohoto ranku se každé léto konají v nedalekém Parádsasváru.

3 odlišné prameny

Jak jsme si již řekli, lázeňství se v Parádfürdő těší dlouhé tradici a velké vážnosti. Není se konec konců příliš čemu divit: zdejší vrty na zemský povrch totiž nepřivádí jediný druh minerální vody jak je začasté zvykem, ale naopak zde hosté mají na výběr hned ze tří, co do svého složení výrazně odlišných, pramenů.

První z nich je kyselý silně sirnatého složení a zároveň bohatý na rozpuštěný arsen, druhý je hlinitého charakteru, a konečně pro třetí - uhličitý - minerální pramen z Parádfürdő jsou typické vysoké koncentrace minerálů.

Své uplatnění přitom tyto vody již po více než století nacházejí především při léčbě dlouhodobých gynekologických obtíží a neplodnosti.

Nedílnou součástí tohoto léčebného využívání zdejšího podzemního bohatství je pak samozřejmě pitná kúra, jež se ukazuje jako velice účinná zejména v situacích, kdy její pijáci trpí problémy se zažívacím ústrojím, nebo opět obtížemi gynekologického rázu (nejčastěji nemocemi dělohy).

Na závěr jenom dodejme, že právě v Parádfürdő se rovněž místní znamenitá minerální voda stáčí do lahví - jde o pověstné značky Klarissza a Csevice - díky čemuž se v této vesnici realizovaný nápad sbírat minerální vody již nemusí jevit jako tolik výstřední.

Kam dál?

- aktuální zájezdy do termálních lázní
- zájezdy na poslední chvíli do termálních lázní

Diskuze

téma: Evropa,
poslední příspěvek: 1. ledna
téma: Evropa,
poslední příspěvek: 1. ledna
téma: O cestování,
poslední příspěvek: 1. ledna
téma: Lázně,
poslední příspěvek: 1. ledna
téma: Lázně,
poslední příspěvek: 1. ledna
hotel: APARTMÁNOVÝ DŮM - SV 03
strava: Bez stravy
od: 14.9. 2013
délka pobytu: 8 dní
do: 21.9. 2013
hotel: LOTUS THERME hotel - Hévíz
strava: Polopenze
od: 22.9. 2013
délka pobytu: 4 dny
do: 25.9. 2013