Navigace: Cestování » Průvodce » Lázně » Termální lázně » Maďarsko » Pápa

Termální lázně Pápa

Termální lázně
 • teplota vody: 34 - 36°C
 • otevřeno: celoročně
Bazény
 • dětský
 • plavecký krytý
 • plavecký venkovní
 • sedací
 • termální
 • zážitkový
Indikace
 • nemoci pohybového ústrojí
Služby
 • masáž nohou
 • sportovní masáž
 • zdravotní masáž
Ostatní
 • fitness
 • infrasauna
 • salón krásy
 • sauna
 • solárium
 • squash
Kontakty
Várkertfürdő
Várkert St.5
8500 Pápa
Tel. 00 36 89 512 600
Oficiální stránky: varkertfurdo.hu/
Otevírací doba: varkertfurdo.hu/inde...
- vyhledejte a zarezervujte si ubytování v Maďarských termálech (více o booking.com)
- aktuální nabídky zájezdů do termálních lázní v Maďarsku

Termální lázně Várkert v zámeckém parku

Přestože komplex termálních lázní Várkert, ležící na území západomaďarského města Pápa patří k těm vůbec nejmladším v zemi, jeho základní kámen byl položen pouze před sedmi lety, máme co dělat s místem, odkud vyvěrá minerální voda vpravdě výjimečných kvalit - jen co do celkového úhrnu v ní obsažených minerálních látek překračuje minimální normu zhruba čtyřikrát, což z pramene z Pápy činí zdroj jedné z osmi vůbec nejsilnějších minerálních vod v celém Maďarsku.

Zhruba třicetitisícová Pápa, rozkládající se jen několik desítek kilometrů jihovýchodním směrem od Györu, na pomezí hornatého regionu Bakony a Velké maďarské nížiny, je v Evropě mimo svou barokní architekturu známá zejména coby univerzitní město.

První doklady o pevnosti stojící na tomto místo přitom nacházíme již z poloviny jedenáctého století. Na konci šestnáctého století město obsazují Turci, jež se odtud daří vypudit až asi o sto let později. Několik málo let poté navíc Pápu postihuje ničivý požár, a město se tak následně v osmnáctém století dočká kompletní přestavby.

Areál v parku Várkert

Areál pápských termálních lázní nacházíme v komplexu zdejšího zámeckého parku nesoucího jméno Várkert. Jde o poměrně rozsáhlý sportovní areál, který je na stejném místě v provozu již od počátku osmdesátých let. Vlastní lázně pak zde byly otevřeny až v průběhu roku 2003. O dva roky později pak následovalo slavnostní otevření bran terapeutického centra, které je dnes pravděpodobně vůbec nejoblíbenější součástí celého komplexu.

V současné době zde tak návštěvník má možnost výběru z koupelí v celkem jedenácti jak venkovních tak vnitřních bazénech. Kromě bazénů věnovaných termálním koupelím jsou zde k dispozici pochopitelně také běžné plavecké bazény, stejně jako ty tzv. zážitkové. Venkovní a vnitřní část celého areálu je pak propojena zvláštním koridorem opět v podobě bazénu.

Složení minerální vody

Ale nyní již přistupme ke stručnému představení složení zdejší minerální vody, stejně jako k popisu jejích léčebných účinků. Hydrogenuhličitý termální pramen tryskající v Pápě z hloubky více než osmi set metrů se vyznačuje především svým vápenato-hořečnatým charakterem. Podobně je pro něj typický rovněž nízký obsah solí, čímž se odlišuje od mnoha pramenů z více či méně vzdáleného okolí.

Pokud jde o jeho účinek na lidské zdraví, nedávno provedené vědecké studie jednoznačně potvrdily, že pobyt v termálních lázních Pápa lze doporučit nemocným trpícím degenerativními onemocněními páteře, nebo artrózou kloubů a kolen. Místní minerální voda rovněž prokázala svůj příznivý vliv v boji proti revmatismu, osteoporóze a obecně problémům s pohybovým ústrojím.

V termálním prameni rozpuštěné minerální látky pak napomáhají zesílení imunitního systému, doporučit návštěvu lázní Várkert však lze doporučit i těm, kdož trpí chronickými obtížemi gynekologického rázu.

Těmito zdravotními účinky, jak jsme si naznačili, se však samozřejmě příslib pobytu v lázních Pápa nevyčerpává ani v nejmenším, a nemyslíme tím teď ani tolik na na plavce jako spíš na ty, kteří nejvíce času stráví ve zbrusu novém terapeutickém centru. To přitom nabízí každému příchozímu skutečně důstojný balíček služeb. Terapeutickými masážemi a cvičením tak v termálních lázních Pápa můžete strávit týdně na sedmdesát hodin, a na rozdíl od jiných podobných center se zde vše odehrává v léčivé vodě.

Otevřeno je v areálu lázní Várkert v plavecké části od 6 do 22 hodin, v termálních lázních potom od 9 do 21 hodin. Vstupenku lze zakoupit na 2 hodiny za cenu 800 Ft, na 4 hodiny za 1400 Ft, a konečně výše celodenního vstupného byla stanovena na 1750 Ft.

Kam dál?

- aktuální zájezdy do termálních lázní
- zájezdy na poslední chvíli do termálních lázní

Diskuze

téma: Lázně,
poslední příspěvek: 1. ledna
téma: Lázně,
poslední příspěvek: 1. ledna
téma: Lázně,
poslední příspěvek: 1. ledna
téma: Lázně,
poslední příspěvek: 1. ledna
téma: Lázně,
poslední příspěvek: 1. ledna
hotel: NaturMed hotel Carbona
strava: Polopenze
od: 11.5. 2013
délka pobytu: 4 dny
do: 14.5. 2013
hotel: APARTMÁNOVÝ DŮM - SV 03
strava: Bez stravy
od: 2.5. 2013
délka pobytu: 8 dní
do: 9.5. 2013