Navigace: Cestování » Průvodce » Lázně » Termální lázně » Maďarsko » Miskolc - Tapolca

Miskolc - Tapolca

- nabídka ubytování v Miskolci s možností online rezervace (více o booking.com)
- aktuální nabídky zájezdů do termálních lázní v Maďarsku

Unikátní termální koupel pod jeskynní klenbou

Návštěva termálních lázní Miskolc - Tapolca představuje skutečnou lahůdku. Zapomeňte na fádní areály postavené v nabubřelém stylu prvních zbohatlíků počátku devadesátých let, kde se únavný pohled na několik oválných bazénů snaží zachránit stánek s lacinými hot dogy. Lázeňský komplex Miskolc - Tapolca je totiž místem, kde narazíte na opravdovou raritu: termální bazén zabudovaný v přírodním jeskynním systému.

Lázně Miskolc - Tapolca leží v severovýchodní části země, na úpatí hornaté oblasti Bükk, ve vzdálenosti jen asi šest kilometrů od Miskolce, třetího největšího města Maďarska. Někdy se tak o nich mluví jako o „Lázeňském předměstí Maďarska”.

Spolu se zmíněnými jeskynními koupelemi a přilehlým jezerem Miskolc - Tapolca výrazně těží rovněž ze své geografické polohy - najdete jej uprostřed stejně rozsáhlého jako hlubokého lesa, v jehož sousedství bylo navíc zbudováno skutečně rozsáhlé přírodní koupaliště.

Pověstný pramen od 16. století

Zdejší minerální pramen je pověstný svými léčebnými účinky již přinejmenším od 16. století, díky čemuž je lázeňský život v této oblasti důležitou součástí místní historie. První realizované plány na výstavbu lázní v této oblasti se tak datují do 18. století.

Výraznější proměny se v nedávné době celý areál dočkal roku 1998, kdy započala jeho důkladná rekonstrukce. V jejím rámci dostaly nový kabát kromě honosného atria především dva vnitřní termální bazény, vodopád sloužící masážím, byla celkově rozšířena kapacita, a v těsném sousedství hlavní budovy lázních rovněž vzniká několikapatrová budova zasvěcená terapeutickým postupům, bez nichž si dnes plnohodnotné termální lázně dovedeme představit jen stěží.

V současné době si tak v Miskolc-Tapolci lze kromě léčebných koupelí a dokonce soukromého večerního pronájmu jeskynního bazénu dopřát i revmatologické vyšetření, hydroterapii, elektroterapii, různé masáže i oblíbené bahenní zábaly.

Čtyři roky po tomto úspěšném rozšíření lázeňského areálu se jméno Miskolc-Tapolca konečně dostává na oficiální seznam léčebných lázní. Celý komplex se dnes rozkládá na ploše zhruba jeden a čtvrt kilometru čtverečních.

Co se týče samotného složení zdejšího termálního pramene, máme co dělat s minerální vodou bohatou především na síru, hořčík a draslík, samozřejmě s vysokým obsahem solí. Teplota vody se v areálu pohybuje v rozmezí 20 až 36°C, jeho předností je rovněž fakt, že se uvnitř daří udržovat teplý vlahý vzduch, který přispívá k celkovému potenciálu účinku termálního pramene.

Jeskyně v nichž probíhají koupele se všemožně vinou po délce asi sto padesát kilometrů, a je v nich v zásadě šero. Prostor těchto jeskynních koupelí je obklopen rozsáhlým parkem, kde se lze věnovat odpočinku mimo jiné i na některé z loděk, které brázdí vody zdejšího umělého jezera.

Zdravotní účinky pramenů

Termální prameny Miskolc-Tapolca byly předmětem analýz jejich zdravotního účinku poprvé již asi před dvěma stovkami let. Dnes máme bezpečně potvrzeno, že se osvědčují zejména při dýchacích obtížích, při onemocnění nervového systému nebo u pacientů s příliš vysokým krevním tlakem.

Otevírací doba areálu termálních lázní Miskolc-Tapolca během letní sezóny začíná v 9 hodin, končí potom v 19 hodin. Po zbytek roku je můžete navštívit v čase mezi 9 a 18 hodinou. Cena základního vstupného pro dospělou osobu pak činí 2200 Ft.

Kam dál?

- aktuální zájezdy do termálních lázní
- zájezdy na poslední chvíli do termálních lázní

Diskuze

téma: Lázně,
poslední příspěvek: 1. ledna
téma: Lázně,
poslední příspěvek: 1. ledna
téma: Lázně,
poslední příspěvek: 1. ledna
téma: Lázně,
poslední příspěvek: 1. ledna
téma: Lázně,
poslední příspěvek: 1. ledna
hotel: GRÓF CZIRÁKY penzion - Gyor
strava: Snídaně
od: 2.5. 2013
délka pobytu: 5 dní
do: 6.5. 2013
hotel: AQUA hotel - Komárom
strava: Snídaně
od: 19.8. 2013
délka pobytu: 5 dní
do: 23.8. 2013