Navigace: Cestování » Průvodce » Lázně » Termální lázně » Maďarsko » Mezőkövesd

Mezőkövesd

- najděte si ubytování pro Mezőkövesd (více o booking.com)
- aktuální nabídky zájezdů do termálních lázní v Maďarsku

Lázně Zsory a jejich skutečně silný kalibr

Termální lázně v bezmála dvacetitisícovém městě Mezőkövesd jsou připomínkou období konce třicátých let dvacátého století, kdy na mnoha místech Maďarska probíhaly intenzivní výzkumy potenciálních nalezišť ropy. I zde však místo černého zlata přinesly poněkud nečekané plody - sirnatý minerální pramen tryskající na zemský povrch z hlubiny téměř jednoho kilometru za teploty 71°C. Lázně s velkou slávou otevřené roku 1940 získaly své jméno po tehdejším starostovi obce, který se zasadil mimo jiné i o to, aby hned jak to bylo možné, začala být zdejší léčivá voda stáčena do lahví. I když se dnes již její pití příliš nedoporučuje, stále jde o jedny z nejvýznamnějších termálních lázní v Maďarsku.

Mezőkövesd je město ležící na severovýchodě Maďarska, na úpatí hornaté oblasti Bükk, vzdálené zhruba padesát kilometrů od Miskolce, a asi patnáct kilometrů od Egeru.

Vlastní lázeňský areál pak najdete ve vzdálenosti asi tří kilometrů od centra města, a to na ploše o celkové rozloze kolem jedenácti akrů, na nichž je rozprostřeno dvanáct bazénů různé velikosti i určení.

Možnosti ve zdejších lázních

Bazény napuštěné léčivou termální vodou jsou dispozici tři, přičemž všechny leží v kryté části areálu. Zde také najdete čistě plavecký bazén, běžné i infra sauny, bublinkové koupele, stejně jako prostor pro nejrůznější terapie. Samozřejmostí je zázemí pro sportovní vyžití, restaurace, hlídané parkoviště, ale třeba i služebna poštovního úřadu.

Lidé jež odtud posílají své pohlednice si pak mohou dopřát koupel v termální vodě o teplotě v rozmezí 34 až 36°C, jejíž blahodárný účinek je založen na vysoké koncentraci vápníku a hořčíku, solí a především síry, která je spoluzodpovědná za onen charakteristický odér, který by se dal možná úplně nejlépe připodobnit k zápachu pukavců.

Ještě dodejme, že pokud jsou obvyklé výklady o zdraví prospěšnosti maďarských termálních pramenů založeny na jejich chemických rozborech, pak lázně Mezőkövesd představují svého druhu královské místo - nejenže místní minerální pramen obsahuje daleko nejvíce síry ze všech minerálních vod z celého Maďarska, ale celkový obsah minerálních látek zde čtyřnásobně překračuje normu, která stačí k prohlášení pramene za minerální. Každý návštěvník těchto termálních lázní tak může mít jistotu, že zdejší vody má skutečný říz.

Díky tomuto poctivému složení tak například koupel v termálním bazénu znamená výrazně menší zátěž na kluby (lidské tělo zde „váží” asi jen desetinu běžné hmotnosti), hydrostatický tlak pak zlepšuje oběhové funkce a ulevuje osobám trpícím křečovými žilami. Krevní cévy se navíc lépe okysličují, čímž dochází k výraznému snížení svalového napětí - lázně Zsory tak jsou vyhlášené především jako místo, kde lze příznivě ovlivnit chronické záněty a zmírnit případnou bolestivost.

Vysoká koncentrace síry, která napomáhá jejímu snadnějšímu vstřebávání lidskou pokožkou pak přispívá ke snižování krevního tlaku a dokonce cholesterolu, jde o účinnou formu prevence proti arterioskleróze. Rovněž pomáhá při léčbě koních onemocnění, zejména lupenky.

V květnu roku 2005 zde navíc bylo otevřeno nové terapeutické centrum, kde na návštěvníky kromě několika revmatologů čeká i přes dvacet masážních boxů a devět lůžek, na nichž se můžete odevzdat do všeobjímajících rukou léčivého bahna.

Otvírací doba lázní Zsory je vždy od 7 hodin do 18, 19 nebo hodin podle toho, o jakou jde část areálu a jaký je zrovna měsíc. Podrobný rozpis samozřejmě najdete na oficiálních webových stránkách lázní. Cena základní vstupenky pro dospělé se pak pohybuje v rozmezí 1350 až 1570 Ft.

Kam dál?

- aktuální zájezdy do termálních lázní
- zájezdy na poslední chvíli do termálních lázní

Diskuze

téma: Lázně,
poslední příspěvek: 1. ledna
téma: Lázně,
poslední příspěvek: 1. ledna
téma: Lázně,
poslední příspěvek: 1. ledna
téma: Lázně,
poslední příspěvek: 1. ledna
téma: Lázně,
poslední příspěvek: 1. ledna
hotel: NaturMed hotel Carbona
strava: Polopenze
od: 8.5. 2013
délka pobytu: 4 dny
do: 11.5. 2013
hotel: LOTUS THERME hotel - Hévíz
strava: Polopenze
od: 22.9. 2013
délka pobytu: 4 dny
do: 25.9. 2013