Navigace: Cestování » Průvodce » Lázně » Termální lázně » Maďarsko » Hévíz

Hévíz termální lázně

- podívejte se na možnosti ubytování v termálních lázních Hévíz (více o booking.com)
- aktuální nabídky zájezdů do termálních lázní v Maďarsku

Klenot Maďarského lázeňství

Návštěvu lázní si obvykle spojujeme s pobytem v místě, kde na nás sice léčivé prameny čekají, ale nejprve si je musíme najít. Pokud se však vypravíte do maďarského Hévízu, bude tomu spíše naopak. Na rozdíl od obvyklých očekávání zde totiž na vás nečeká tuctové zřídlo, kolem něhož se nenuceně prochází znudění lázeňští hosté, ale skutečný klenot - největší termální jezero v Evropě.

Termální lázně HévízTermální lázně Hévíz je dlouhá léta jedno z vůbec nejznámějších center lázeňského života v Maďarsku leží nedaleko od západních břehů Balatonu. Najdete jej v údolí, jež se rozprostírá asi šest kilometrů od Keszthely. Přestože se poměrně často hovoří o zdejší unikátní krajině, o lesu, který místní lázně obklopuje, představuje hevízké termální jezero daleko největší lákadlo celé oblasti.

V žádném případě přitom nejde o nějaký krátkodobý trend. Podle archeologů se v blízkosti jezera lidé usídlili již v době kamenné, a podle známé pověsti léčivá moc jezera zbavila neduhů i churavějícího Flavia Theodosia, římského císaře vládnoucího ve čtvrtém století n.l. Vlastní lázně zde potom vznikají na sklonku osmnáctého století.

Jejich dnešní podoba pak upoutá i toho, kdo se při březích jezera ocitne i tehdy, kdy se cítí jako rybička. Hlavní část lázeňského areálu totiž stojí přímo uprostřed kruhovité vodní plochy, jejíž hloubka je přes třicet šest metrů. Architektonicky do okolního prostředí citlivě zapadající stavba nejenže zaujme svým střízlivým a zároveň zdobným stylem, ale především poslouží jako útočiště ve chvílích, kdy místní počasí ukáže svou méně vlídnou tvář. Blahodárné účinky koupele v termálním jezeře totiž můžete vyzkoušet i pod střechou a s výhledem zpoza skleněné tabule.

Hévízké termální jezero

Samotné jezero je unikátní hned v několika ohledech. Jednak díky své poloze, kdy hustý lesní porost, který jej ze všech stran obklopuje, přispívá k jeho bezvětrnému klimatu, díky němuž se prakticky bez ustání zvedá pára z vodní hladiny, jež přispívá k příjemné koupeli po celý rok.

Hévízké jezero je pověstné právě touto svojí vlastností - teplota vody zde v zimních měsících neklesá pod 26 °C (v létě pak dosahuje v průměru 33 °C), a proto se zde lze koupat bez jakýchkoliv problémů i v situaci, kdy jsou břehy jezera pokryté silnou vrstvou sněhu.

Kromě toho toto termální jezero fascinuje i čistotou vody. Jeho pramen sem totiž každou sekundu přivádí přes čtyři sta litrů vody, díky čemuž se za každého tři a půl dne voda kompletně vymění. Nezvykle intenzivní léčebný účinek koupele v jezeře potom jenom umocňuje fakt, že přes padesát procent objemu bahna na jeho dně je tvořeno organickými látkami. Jen s velkými obtížemi tak budete hledat zdravější koupel.

Léčivé účinky zdejších termálních lázní

Ale nyní již ke konkrétním zdravotním účinkům, kvůli nimž Hévíz rok co rok navštěvují tisíce lidí ze všech koutů Evropy. Základem je samozřejmě jedinečné složení zdejší vody. Mírně radioaktivní pramen do jezera přivádí vodu bohatou především síru, vápenaté soli, hydrogenuhličitany a alkálie. Ze zmíněného životodárného bahna ze dna jezera se potom do vody uvolňuje také například jód a, možná poněkud překvapivě, i estrogen.

Kombinace všech těchto látek, spolu s jedinečnou konstelací složek zdejšího klimatu, skýtá bohaté možnosti v léčbě nejrůznějších onemocnění kloubů, páteře a pohybového ústrojí obecně. Samozřejmě také přináší úlevu osobám trpícím revmatismem. Voda z termálního jezera kromě toho napomáhá tvorbě hormonů příznivě ovlivňujících činnost nadledvin, stejně jako snižování zánětlivosti. Estrogen ze dna jezera potom z Hévízu dělá místo vhodné pro léčbu chronických gynekologických obtíží.

Kam dál?

- aktuální zájezdy do termálních lázní
- zájezdy na poslední chvíli do termálních lázní

Diskuze

téma: Lázně,
poslední příspěvek: 1. ledna
téma: Lázně,
poslední příspěvek: 1. ledna
téma: Lázně,
poslední příspěvek: 1. ledna
téma: Lázně,
poslední příspěvek: 1. ledna
téma: Lázně,
poslední příspěvek: 1. ledna
hotel: Park Inn
od: 30.4. 2013
strava: Polopenze
do: 1.5. 2013
délka pobytu: 2 dny
hotel: AQUA hotel - Komárom
strava: Snídaně
od: 19.8. 2013
délka pobytu: 5 dní
do: 23.8. 2013