Navigace: Cestování » Průvodce » Lázně » Termální lázně » Maďarsko » Harkány

Termální lázně Harkány

Termální lázně
 • teplota vody: 26 - 35°C
 • otevřeno: celoročně
Bazény
 • dětský
 • léčebný
 • na cvičení
 • plavecký
 • termální
 • zážitkový
Služby
 • bahenní zábaly
 • elektroterapie
 • Kneippova vodoléčba
 • léčebné masáže
 • podvodní masáž proudem vody
 • zdravotní cvičení
Kontakty
Harkányi Gyógy- és Strandfürdő
Kossuth L. u. 5.
7815 Harkány
Tel. 00 36 72 480 251
Oficiální stránky: www.harkanyfurdo....
Otevírací doba: www.harkanyfurdo.hu/...
- zobrazte si nabídky ubytování pro Harkány (více o booking.com)
- aktuální nabídky zájezdů do termálních lázní v Maďarsku

Od páchnoucí louky k milionovým návštěvám

Ke vzniku známých lázní Harkány - ležících v jihozápadním Maďarsku při hranici s Chorvatskem - se váže velice zajímavá historie. Když na zdejších rovinatých loukách započaly intenzivní práce na odvodňování, zaměstnaní dělníci brzy přišli na to, že celodenní pobyt v horkém bahně charakteristickém typicky sirným zápachem příznivě ovlivňuje jejich revmatické potíže. Výsledek těchto zázračných zvěstí na sebe následně nenechal dlouho čekat. Na místě do té doby známém jako „Páchnoucí louka" byl vystavěn velkorysý lázeňský komplex, nemocnice zaměřená právě na revmatismus, a samozřejmě také dostatek ubytovacích kapacit.

Se jménem obce Harkány se poprvé setkáváme již v dokumentech datovaných do první poloviny čtrnáctého století. Podle archeologických nálezů však tato oblast byla obydlena již o více než tři století dříve. Vlastní lázeňský provoz se zde potom rozběhl před asi sto padesáti lety, a zatím neexistují žádné indicie vedoucí k úvahám, že by se měl svá nejlepší léta za sebou - každoročně totiž termální lázně Harkány navštíví více než milion lidí.

Termální lázně HarkányJak jsme si naznačili již v úvodu, zdejší termální lázně pomohou každému, kdo se od svého lékaře dozví, že trpí problémy s pohybovým ústrojím. Kromě zmíněného revmatismu místní sirnatá voda prospívá lidem s onemocněními kloubů a nejrůznějších zánětů. Uplatnění nicméně nachází rovněž coby vhodná součást rehabilitace po prodělání zlomenin. Alespoň krátký pobyt v lázních Harkány vám však může doporučit i váš gynekolog.

Důvod, proč se termální voda z Harkány ukazuje jako blahodárná v tolika různých ohledech je přitom velice prostý: její složení je naprosto unikátní. Nejenže rozbory prokázaly, že je v ní nejvyšší koncentrace síry v celém Maďarsku, ale především je její důležitou součástí vysoký obsah tzv. karbonylsulfidu, který ve formě přítomné ve vodě lázní Harkány nikde jinde nenajdete. Teplota termální vody se zde pohybuje v rozmezí zhruba 36 - 45°C, teplota „běžné" vody potom mezi 24 - 27°C.

Pokud jde o samotnou podobu lázeňského areálu, máme co dělat s velice rozsáhlým komplexem parků, do nichž byly citlivě umístěny jednotlivé budovy celého komplexu, který se skládá s části určené čistě léčebným procedurám, a z části zasvěcené spíše odpočinkovým aktivitám. Své tělo můžete smočit jak ve venkovních, tak i v krytých bazénech, navštívit lze saunu, stejně jako místa věnovaná odpočinku. Na své si v lázních Harkány přijdou dokonce i nudisté, na něž zde čeká vlastní drobnější areál. Nezapomnělo se zde ani na ty nejmenší - kromě hřišť a bazénku zde na ně čeká i tobogan.

Léčebná část lázeňského komplexu sestává převážně bazénů, jejichž termální voda na lidské tělo účinkuje velice silným způsobem - vstřebává se do něj asi sto padesátkrát rychleji než je obvyklé - díky čemuž jádro zdejšího pobytu zpravidla spočívá v několika sériích maximálně dvacetiminutových koupelí, mezi kterými je nutné dbát na dostatečně dlouhý odpočinek. Samozřejmostí je také poměrně pestrý rejstřík doplňkových aktivit. Součástí nabídky tak je (samozřejmě za příplatek) například elektroléčba, nebo nejrůznější varianty masáží.

Dodejme zde ještě, že vstupné do celého lázeňského komplexu Harkány se podařilo udržet na velice slušné hladině - dospělý návštěvník zde celodenní pobyt pořídí za cenu do dvou set korun. Na samotný závěr ještě připomeňme, že přestože na území Harkány najdete mnoho poměrně luxusních hotelů, mít kde přespat budou mít i baťůžkáři: součástí pestré nabídky ubytování je totiž také kemp.

Kam dál?

- aktuální zájezdy do termálních lázní
- zájezdy na poslední chvíli do termálních lázní

Diskuze

téma: Evropa,
poslední příspěvek: 1. ledna
téma: Evropa,
poslední příspěvek: 1. ledna
téma: O cestování,
poslední příspěvek: 1. ledna
téma: Lázně,
poslední příspěvek: 1. ledna
téma: Lázně,
poslední příspěvek: 1. ledna
hotel: BÁRTOK penzion - Eger
strava: Snídaně
od: 10.5. 2013
délka pobytu: 8 dní
do: 17.5. 2013
hotel: HOTEL AMETISZT
od: 28.4. 2013
strava: Snídaně
do: 1.5. 2013
délka pobytu: 4 dny