Navigace: Cestování » Průvodce » Lázně » Termální lázně » Maďarsko » Hajdúszoboszló

Hajdúszoboszló

Termální lázně
  • otevřeno: celoročně
Kontakty
Hungarospa Hajdúszoboszlói Gyógyfürdő és Egészségturisztikai Zrt.
Szent István park 1-3.
4200 Hajdúszoboszló
Tel. 00 36 52 558 558
Oficiální stránky: cz.hungarospa-rt.hu/
Otevírací doba: cz.hungarospa-rt.hu/...
- rezervace hotelů a apartmánů v Hajdúszoboszló pohodlně přes internet (více o booking.com)
- aktuální nabídky zájezdů do termálních lázní v Maďarsku

Očistné kůry na okraji puszty

Významné lázeňské centrum Hajdúszoboszló hostí ve svém sousedství i druhé největší město Maďarska - Debrecen. Dvě desítky kilometrů od této metropole východní části země tak můžete pocítit léčivou sílu asfaltu. Ten je totiž důležitou složkou termálních vod Hajdúszoboszló, lázeňského centra, které se může pochlubit jedněmi z nejteplejších pramenů v zemi: některé z nich totiž překračují i magickou hranici 70°C.

Lázeňský život do tohoto třicetitisícového města ležícího na okraji legendární maďarské stepi - puszty - přinesly geologická měření z poloviny dvacátých let minulého století, jejichž záměrem bylo udělat z této oblasti ropnou velmoc. Ačkoliv celá operace skončila bez valnějších výsledků, pro město v žádném případě nešlo o smutnou zprávu: namísto těžebních věží zde díky průzkumům vyrostl špičkový lázeňský areál, jehož každoroční návštěvnost se blíží milionu hostů.

Za výrazným potenciálem zdejšího zřídla, jež se nakonec podařilo bezezbytku zužitkovat, stojí jedinečná souhra dvacítky minerálních složek, které kromě výše zmíněného asfaltu spolu se sodou, jódem, bromem, železem, manganem a fluoridy, společně stojí v základu výživného termálního koktejlu.

Samotný pramen, spolu s léčivým bahnem obsahujícím rozpuštěný estrogen, posiluje lidské zdraví hned v několika dimenzích. Zdejší charakteristicky nahnědlá voda tak ulevuje od obtíží spojených s pohybovým ústrojím,oslabuje moc kožních chorob, snižuje úroveň dýchacích obtíží. Laboratorně byly rovněž prokázány její pozitivní účinky na zažívání nebo obtíže gynekologického rázu.

Jedním z nejznámějších obrazů města je přitom dvojice vzájemně spojených jezírek kruhovitého tvaru, s drobnými ostrovy uprostřed. Pokud jde o konkrétní podobu tohoto svatostánku termálního lázeňství, návštěvník v Hajdúszoboszló stojí před možností výběru z celkem devatenácti jak venkovních tak vnitřních bazénů. Návštěva zdejších lázní proto nemusí být dobrým programem pouze pro období teplých měsíců, ale znovuzrození odsud můžete odjíždět i ve dnech, kdy obvykle příroda koupání příliš nestraní.

Lázně Hajdúszoboszló samozřejmě nespoléhají pouze na své podzemní bohatství, ale skýtají možnost oddychu v poctivě promyšleném komplexu, v němž nechybí nic z toho, na co je zkušený návštěvník lázní zvyklý a co očekává. Zelené parky coby nutný doplněk vodních ploch doprovází rovněž vyhlášené centrum nejrůznějších terapií a masáží, bez nichž si už dnes plnohodnotné lázně zřejmě nedovedeme představit.

Stejně tak musíme upozornit i na onu pusztu zmíněnou v úvodu. Komu neučaruje historické jádro Debrecenu, ani jeho kulturní program, který se ctí dostává pověsti centra maďarské vzdělanosti, ten nepochybně najde své uspokojení ve výhledech na zdánlivě nekonečné dálavy maďarské stepi.

Kam dál?

- aktuální zájezdy do termálních lázní
- zájezdy na poslední chvíli do termálních lázní

Diskuze

téma: Lázně,
poslední příspěvek: 1. ledna
téma: Lázně,
poslední příspěvek: 1. ledna
téma: Lázně,
poslední příspěvek: 1. ledna
téma: Lázně,
poslední příspěvek: 1. ledna
téma: Lázně,
poslední příspěvek: 1. ledna
hotel: Danubius hotel Sárvár
strava: Polopenze
od: 19.6. 2013
délka pobytu: 4 dny
do: 22.6. 2013
hotel: Répce
od: 28.9. 2013
strava: Polopenze
do: 5.10. 2013
délka pobytu: 8 dní