Navigace: Cestování » Průvodce » Lázně » Termální lázně » Maďarsko » Gyula

Termální lázně Gyula

- online nabídka hotelů a penzionů (více o booking.com)
- aktuální nabídky zájezdů do termálních lázní v Maďarsku

Termální koupele v zámeckém parku

Pětatřicetitisícové město Gyula, ležící v jihovýchodní části Maďarska nedaleko hranic s Rumunskem, je nejen místem, kde stojí jediný plně dochovaný cihlový zámek ve Střední Evropě, ale také již po dlouhá století významným centrem maďarské kultury. V současnosti si však většina našinců znajících tuto zemi při vyslovení jména Gyula nejspíše vybaví ještě něco jiného: termální lázně neobvykle umístěné právě přímo do prostředí zámeckého parku. Nejde však o žádný příběh popisující developery drancující bezbrannou zemi - výstavba lázeňského areálu zde totiž probíhala tak, aby jím v parku nebyl dotčen jediný strom. O tom, že tento záměr skončil úspěchem, pak konec konců svědčí především fakt, že zámecký park je i dnes chráněnou přírodní rezervací.

Město Gyula se rozkládá při břehu řeky Körös v jižní části puszty - Velké maďarské nížiny, něco málo přes dvě stě kilometrů od hlavního města země, Budapešti. Zámecký park, jehož je areál termálních lázní součástí, pokrývá území o rozloze kolem čtyřiatřiceti hektarů, na nichž jsou promyšleně rozmístěny jednotlivé termální atrakce. Ty v souhrnu tvoří areál zabírající zhruba čtvrtinu z celkové rozlohy zámeckého parku.

Návštěvníky vysoce oceňovaným specifikem lázní Gyula je pak především skutečnost, že i když sem rok od roku nachází cestu stále více návštěvníků, umožňuje rozvržení celého komplexu udržet tolik potřebnou míru soukromí - žádné z míst zde nikdy nebude praskat ve švech. Nutno dodat, že bez v zámeckém parku přítomných stovek vzrostlých stromů by tento cíl šel splnit jen stěží.

Rozhodnete-li se vypravit ke zdejšímu termálnímu prameni, najdete na místě osm venkovních i vnitřních bazénů, jejichž vodní hladiny dají dohromady plochu zhruba dvou a půl kilometrů čtverečních.

Složení léčivé vody

Složení zdejší kyselé léčivé vody je charakteristické zejména vysokými koncentracemi minerálních solí, hydrogenuhličitanů a nahnědlým zabarvením. Ta se na zemský povrch dostává z hloubky až více než dvou kilometrů, kde její teplota přesahuje 70°C.

Co se týče nejrozšířenějších zdravotních účinků, lze jejím prostřednictvím s úspěchem léčit především nemoci pohybového ústrojí, stejně jako například gynekologické problémy. Návštěva termálních lázní Gyula se doporučuje rovněž lidem zotavujícím se po úrazech, případně coby místo, kde lze se zažívacími problémy bojovat pitím místního minerálního pramene.

Terapie v Gyule

Nedílnou součástí většiny návštěv zdejších termálních lázní bývá také některá z mnoha nabízených terapií. Jejich výkon je v Gyule svěřen do rukou zkušených fyzioterapeutů, revmatologů případně sportovním lékařům, kteří dbají na to, aby jejich magnetické terapie, vanové koupele s galvanickým proudem nebo pobyty v multifunkčních tangentorech nepředstavovali pouze cestu k pevnějšímu zdraví, ale především silný zážitek ničím nerušené relaxace.

Naprosto klasickou technikou je zde pak tzv. bahenní kúra, která spočívá v postupném přikládání léčivého bahna pocházejícího z koryta řeky Maros, které je zahřáto na teplotu mezi 42 až 45°C. Provádí se nejčastěji v podobě kompletního bahenního zábalu, případně v jeho částečné formě doprovázené podle potřeby chlazením hlavy nebo srdce.

V současné době je otevírací doba celého areálu termálních lázní Gyula každý den od 8.00 do 21.00 hodin. Cena základní celodenní vstupenky pro dospělou osobu je pak stanovena na 2000 Ft.

Kam dál?

- aktuální zájezdy do termálních lázní
- zájezdy na poslední chvíli do termálních lázní

Diskuze

téma: Lázně,
poslední příspěvek: 1. ledna
téma: Lázně,
poslední příspěvek: 1. ledna
téma: Lázně,
poslední příspěvek: 1. ledna
téma: Lázně,
poslední příspěvek: 1. ledna
téma: Lázně,
poslední příspěvek: 1. ledna
hotel: ROZMANN penzion - Sárvár
strava: Bez stravy
od: 30.4. 2013
délka pobytu: 3 dny
do: 2.5. 2013
hotel: HU9737.408.1
od: 20.7. 2013
strava: Bez stravy
do: 27.7. 2013
délka pobytu: 8 dní