Navigace: Cestování » Průvodce » Lázně » Termální lázně » Maďarsko » Egerszalók

Termální lázně Egerszalók

- zarezervujte si ubytování v Egerszalók online (více o booking.com)
- aktuální nabídky zájezdů do termálních lázní v Maďarsku

Solné homole a skutečně moderní termální lázně

Egerszalók je zhruba dvoutisícová vesnička ležící nedaleko města Eger, v údolí potoka Lasko mezi hornatou oblastí Bükk a Mátra. Jde o vinařskou oblast, což je spolu s blízkým jezerem jedním z hlavních důvodů, proč jde o oblíbený cíl maďarských i zahraničních návštěvníků. Ještě výraznější proslulosti však Egerszalók dosahuje především v posledních letech, kdy se zde stále rozrůstá vyhlášený areál termálních lázní. Ten se přitom může pochlubit jednou specialitou, která Egerszalók výrazně odlišuje od ostatních podobných míst v zemi. Zdejší léčivý pramen, objevený až na počátku šedesátých let 20. století, totiž na povrchu země vysrážel jakési homole tvořené solí, které z pobytu v místních lázních dělají výrazný zážitek nejen po stránce zdravotní, ale i estetické.

Přestože byla minerální voda v Egerszalóku během průzkumů spojených s hledáním ropy objevena již před téměř padesáti lety, skutečně důkladnému zkoumání bylo její složení podrobeno až na sklonku osmdesátých let. Od roku 1992 je pak oficiálně považovaná za léčivou, což Egerszalóku definitivně otevřelo dveře do elitního světa maďarského termálního lázeňství (teplota zdejšího pramene se hluboko pod povrchem země blíží téměř 70°C.

Díky relativně pozdnímu rozmachu lázeňství v této lokalitě jsme dnes svědky bouřlivého rozmachu střediska, díky čemuž můžete vsadit kalhoty na to, že pokud sem přijedete po roce, s největší pravděpodobností termální areál vůbec nepoznáte.

Jeden z nejmodernějších areálů v Maďarsku

Jde o jeden z nejmodernějších areálů svého druhu v Maďarsku, kde lze v současné době napočítat téměř dvacítku zdravotních i čistě rekreačních bazénů, jež společně pokrývají plochu blížící se dvou kilometrům čtverečním.

Najdete zde bazény jak vnitřní tak venkovní, přičemž polovina z jejich celkového počtu je naplněna onou pověstnou léčivou vodou. Ta je bohatá na minerální látky nezbytné pro chod lidského organismu, a jsou v ní obsaženy silné koncentrace vápníku, hořčíku a solí. Kromě těchto zdravotních bazénů jsou součástí celého areálu bazény s umělými víry a masážním zařízením, různé tobogany určené těm nejmenším lázeňským hostům, umělé říčky a podobně. Vlastní léčebné koupele se pak doporučuje provádět ve dvaceti až třicetiminutových intervalech.

Blahodárné účinky pramene

Pokud se pak ptáme po konkrétních účincích zdejšího termálního pramene, pak zjistíme, že jeho čtyřicet lidskému tělu prospěšných složek představuje účinný způsob, jak prostřednictvím koupele zatočit s chronickými nemocemi kloubů, svalů, kostí a šlach. Stejně tak dostupné léčivé koupele pomáhají během problémů s metabolismem i nervy. Doporučují se lidem trpícím kožními chorobami i problémy gynekologického rázu.

Samozřejmostí je rovněž snad až nepřeberná nabídka rozličných terapií. V termálních lázních Egerszalók se tak můžete objednat u školeného revmatologa, navštívit kurs zdraví prospěšné gymnastiky nebo se odevzdat do rukou člověka, který vám provede bahenní zábal. Dodejme zde jen, že podrobnější rozbor všech těchto technik daleko přesahuje naše možnosti. Lze jich totiž napočítat přinejmenším dvacet, a pokrývají neduhy od chronických onemocnění dýchacích cest a zánětů ústní dutiny léčených inhalování, až například po problémy s lokálním metabolismem a regenerací tkání, proti nimž se v lázních Egerszalók vytasí s terapií laserem.

Otevřeno je každý den od 10 do 20 hodin (sauny otvírají ve 12.30 a zavírají v 19.00), základní vstupné na 2, 5 hodiny je stanoveno ve výši 2500 HUF.

Kam dál?

- aktuální zájezdy do termálních lázní
- zájezdy na poslední chvíli do termálních lázní

Diskuze

téma: Lázně,
poslední příspěvek: 1. ledna
téma: Lázně,
poslední příspěvek: 1. ledna
téma: Lázně,
poslední příspěvek: 1. ledna
téma: Lázně,
poslední příspěvek: 1. ledna
téma: Lázně,
poslední příspěvek: 1. ledna
hotel: ATLANTIS hotel - Hajdúszoboszló
strava: Polopenze
od: 10.7. 2013
délka pobytu: 8 dní
do: 17.7. 2013
hotel: HOTEL FLÓRA
od: 20.5. 2013
strava: Polopenze
do: 23.5. 2013
délka pobytu: 4 dny