Navigace: Cestování » Průvodce » Lázně » Termální lázně » Maďarsko » Debrecen

Termální lázně Debrecen

- aktuální nabídky ubytování (více o booking.com)
- aktuální nabídky zájezdů do termálních lázní v Maďarsku

Termální prameny na hranici puszty

Termální lázně DebrecenVýchodouherský Debrecen, druhé největší město Maďarska, je známý především coby brána do puszty - rozsáhlé stepní oblasti, která je jedním ze symbolů této země. Stejně tak má pověst moderního univerzitního města. Méně se však ví, že Debrecen rovněž na svém území hostí termální lázně, které zde mají tradici více než 180 let. Ty zde před touto dobou vznikly na území hustého pralesa, který byl dokonce vyhlášen vůbec první chráněnou krajinou oblastí Maďarska.

Zdejší lázně tak dnes můžete navštívit jako součást Nagyerdö - hlavního městského parku. Ten leží na necelých 2300 hektarech severně od centra města, a spolu s lázeňským komplexem může obyvatelům Debrecenu i všem přespolním nabídnout ještě mnohem více. Jeho součástí je totiž mimo jiné Vidámpark, rozlehlý zábavní park s patnáctkou atrakcí typu dětské železnice a pohádkového hradu, zoologická zahrada nesoucí jméno Állatkert nebo významný fotbalový stadion.

Termální lázně zde najdete pod střechou tzv. Aquatica, parku určeného vodním radovánkám jako takovým, který je zřejmě v Debrecenu vůbec nejoblíbenějším místem určeným odpočinku.

Asi jen málokoho překvapí, že debrecenské termální lázně jsou přímo propojeny s částí určenou „prostému” koupání. Skrze prosklený koridor se tak každý snadno může dostat z jednoho ze tří bazénů určených medicinskému užití mezi klasické plavce. Dva z nich přitom najdeme pod střechou, třetí potom pod širým nebem. Všechny jsou přitom otevřeny celoročně.

Pokud jde o teplotu, pohybuje se v rozmezí 33 až 38°C, a jako léčebná koupel zde stačí pobyt o délce 20 až 30 minut. Pevnou součástí provozu této části Aquaticy je samozřejmě pestrá nabídka vodních masáží a cvičení. Pokud se sem vydáte v letních měsících, budete mít navíc příležitost svlažit své tělo v dalším termálním bazénu o délce 50 metrů, v jehož sousedství rovněž leží zázemí pro plážový volejbal a kopanou.

Tyto sporty však samozřejmě nepředstavují hlavní důvod, proč se do debrecenských termálních lázní rok od roku vydává více a více lidí. Naprostou většinu z nich sem láká spíše jedinečné složení zdejší minerální vody, resp. její léčebné účinky.

O termálním pramenu v Debrecenu

DebrecenPětašedesátistupňový termální pramen přitom obsahuje zejména chloridy, jód, brom, vápník hořčík a soli. Díky skutečností, že v něm kromě rozpuštěných anorganických látek nacházíme i mnohé organické vede k tomu, že účinkuje proti celé řadě zdravotních problémů. V prvé řadě pomáhá lidem trpícím chronickými záněty kloubů a onemocnění páteře, stejně jako revmatikům. Funguje proti ekzémům a kožním chorobám obecně. Návštěva termálních lázní v Debrecenu se rovněž doporučuje při gynekologických obtížích, chronických onemocněních dýchacích cest, nebo jako součást poúrazové rekonvalescence.

Na druhou stranu tyto koupele nelze doporučit osobám trpícím některými onemocněními srdce, jako jsou arytmie, stejně jako lidem jež nedávno prodělali infarkt. Koupele v debrecenských termálních lázních by se měli vystříhat i epileptici, případně ti, kdo mají problémy se štítnou žlázou.

Zdejší lázeňský komplex samozřejmě nabízí i mnohé doplňkové terapeutické služby,přesněji asi čtyřicet, bez nichž by žádná nabídka nebyla kompletní. Kromě různých druhů masáží a fyzioterapií má v Debrecenu pevné postavení i léčba bahnem. Ta spočívá v opakovaném přikládání bahenních obkladů, kdy je teplota tohoto zábalu udržována zhruba na 40°C, a v třicetiminutových intervalech se takto nechává působit přímo na lidskou pokožku.

Kam dál?

- aktuální zájezdy do termálních lázní
- zájezdy na poslední chvíli do termálních lázní

Diskuze

téma: Lázně,
poslední příspěvek: 1. ledna
téma: Lázně,
poslední příspěvek: 1. ledna
téma: Lázně,
poslední příspěvek: 1. ledna
téma: Lázně,
poslední příspěvek: 1. ledna
téma: Lázně,
poslední příspěvek: 1. ledna
hotel: AQUA hotel - Komárom
strava: Polopenze
od: 10.9. 2013
délka pobytu: 3 dny
do: 12.9. 2013
hotel: Hotel Well
od: 4.5. 2013
strava: Polopenze
do: 11.5. 2013
délka pobytu: 8 dní