Navigace: Cestování » Průvodce » Lázně » Termální lázně » Maďarsko » Budapešť

Termální lázně Budapešť

- prohlédněte si nabídku ubytovacích zařízení v Budapešti (více o booking.com)
- aktuální nabídky zájezdů do termálních lázní v Maďarsku

Dva tisíce let lázní na Dunaji

BudapešťBudapešť není jen metropolí na Dunaji, v níž se dnes soustřeďuje to nejvýznamnější z kulturního a hospodářského života země. Stejně tak jde - a to od samého úsvitu dějin - o kolébku maďarského lázeňství v podobě, jež mu vydobyla celoevropský věhlas. Argumenty pro toto na první pohled odvážné tvrzení jsou však až překvapivě prosté. Jedinečné složení zdejších půd, jež dalo vzniknout nevysychajícím zřídlům léčivých pramenů, ocenily již první keltské kmeny, v 1. století n.l., které místo pokřtily jménem Ak-luk, jež v přibližném překladu znamená hojnost vody. Římané zde potom vystavěli hned několikeré lázně, kterážto tradice městu již zůstala: v současnosti tak v Budapešti můžete navštívit téměř tři desítky lázní.

Město lázní

Skutečnost, že Budapešť je opravdovým centrem lázeňství v Uhrách je rovněž jedno z jejích přízvisek, podle kterých jde o „Město lálzní”. Bližší pohled na celkový počet termálních pramenů vyvěrajících uvnitř hranic města pak naznačuje, že opravdu nebudeme příliš daleko od pravdy: celkem jich zde totiž lze napočítat celých 118(!), což pro lázně Budapešť znamená světový primát.

Již samotné toto číslo napovídá, že mluvit o vlastnostech budapešťských pramenů jako takových není úplně snadné - každý z nich je zkrátka jiný. Můžete tak narazit na termální lázně, v nichž se koupele odehrávají za teploty vody 21°C, stejně tak zde ale lze zažít koupel v bazénu napuštěném pramenem, jehož teplota je o pětasedmdesát stupňů vyšší (právě 96 °C představuje nejvyšší teplotu , které termální prameny v Budapešti dosahují). Mnohé budapešťské lázně se přitom obejdou bez filtračních systémů, kdy v bazénech voda velice rychle cirkuluje, a každý den se tak vymění.

Podobné je to rovněž se zdravotními účinky - obecně však lze říci, že k nejčastěji léčeným obtížím zde patří nejrůznější podoby revmatismu, stejně jako například také artritida nebo kožní onemocnění. Pitné kůry pak řeší zejména problémy se zažívacím ústrojím.

Lázně Gellért

Pokud bychom těm, kteří se co nevidět do Budapešti chystají, měli doporučit některá z nejznámějších center lázeňství v tomto městě, pak na prvním místě se nesporně musí nacházet slavný komplex Gellért, jehož renomé se zakládá především na neuvěřitelně dlouhé historii - léčivé prameny s nimiž zde návštěvník přichází do styku totiž lidstvo využívá již bezmála dvě tisíciletí. Kromě toho jde zároveň o vůbec nejstarší komplex lázeňského ubytování ve městě, a zároveň jedno z nejfotografovanějších míst ze všech maďarských lázní.

Termální lázně BudapešťMimo architektonicky skvostného zpracování pocházejícího z období konce 1. světové války a kouzelného výhledu a Dunaj zde zažijete koupel, která z vás udělá vyznavače koupele v termálních pramenech až do konce vašeho života.

Na výběr budete mít mezi venkovním a krytým bazénem (právě tento je oním legendárním místem). Co se týče vlastního pramene, očekávejte mírně radioaktivní a kyselou vodu, hydrogenuhličitanovou a vápenitého rázu.

Podobně proslulým místem a další důležitou zastávkou na okružní cestě Městem lázní je areál zvaný Rác. Ten je mimo plného solí, síry, vápníku a hořčíků proslulý rovněž díky své minulosti, která je jednou z jeho nejlepších referencí: v Čechách neblaze proslulý uherský král Matyáš Korvín zdejší minerální vodu natolik miloval, že přikázal zbudovat tajnou chodbu, která vedla z nedaleko stojícího královského paláce přímo do lázní Rác.

Třetími lázněmi, na něž bychom zde rádi upozornili jsou nejslavnější budapešťské lázně zbudované turky - Rudas. Koupel pod v tureckém stylu vystavěnou kupolí je kromě zdravotních účinků fascinujícím již jen díky kouzlu prostředí, v němž se odehrává.

Kam dál?

- aktuální zájezdy do Budapeště
- zájezdy na poslední chvíli do Budapeště

Diskuze

téma: Lázně,
poslední příspěvek: 1. ledna
téma: Lázně,
poslední příspěvek: 1. ledna
téma: Lázně,
poslední příspěvek: 1. ledna
téma: Lázně,
poslední příspěvek: 1. ledna
téma: Lázně,
poslední příspěvek: 1. ledna
hotel: THOMAS hotel - Budapešť
strava: Snídaně
od: 27.4. 2013
délka pobytu: 5 dní
do: 1.5. 2013
hotel: HU1000.650.1
od: 17.8. 2013
strava: Bez stravy
do: 24.8. 2013
délka pobytu: 8 dní