Navigace: Cestování » Průvodce » Lázně » Termální lázně » Maďarsko » Bogács

Bogács

- vyhledejte a zarezervujte si ubytování v Maďarských termálech (více o booking.com)
- aktuální nabídky zájezdů do termálních lázní v Maďarsku

Idylická atmosféra neokázalých termálních lázní

Oblast kde se rozkládá lázeňská vesnička Bogács byla obydlena již v průběhu Doby kamenné. I když její jméno, jež se poprvé objevuje v písemnostech z 13. století, v překladu znamená „bohatý", má za sebou poměrně pohnutou minulost. K dnešní pověsti Bogácse jako klidného místa s poctivými termálními lázněmi bylo potřeba urazit velice dlouhou cestu: během tureckých nájezdů totiž vesnice byla prakticky srovnána se zemí a na dvě století opuštěna. Skutečně pak ožila až právě spolu s objevem termálního pramene, k němuž došlo relativně pozdě: v roce 1958.

Bogács leží asi 12 kilometrů od Egeru na cestě k Mezőkövesdu, při úpatí horské oblasti Bükk. Právě tato jeho poloha je kromě unikátního složení termálního pramene jednou z hlavních deviz tohoto střediska. Do Bogácse tak nikdy nepřijíždíme jen abychom se v rámci péče o naše zdraví vykoupali v horké lázni, ale vždy si také návštěvník města vychutná rovněž kouzlo malebné krajiny Jihu hrabství Borsod.

Jde o ideální volbu především pro každého, kdo obtížně snáší provoz větších termálních center, kde je na ploše areálu soustředěno asi tolik atrakci a nabízených procedur, kolik sem přijíždí návštěvníků, díky čemuž se neduživý člověk po chvíli často cítí spíše jako na veletrhu než na návštěvě svatostánku tělesného a duševního zdraví. Jinými slovy v Bogácsi máme co dělat klidnými termálními lázněmi, jejichž nepříliš rozsáhlá plocha svým pacientům skýtá atmosféru snad až rodinnou.

5 venkovních bazénů

V současné době je zde v provozu pětice venkovních bazénů napuštěných léčivým pramenem, jeden klasický bazén určený plavcům. Vaše ratolesti pak mohou využít drobnějšího bazénu určeného pouze jim. V bezprostřední blízkosti těchto bazénů pak stojí několik restaurací a ubytovacích zařízení. Rovněž na tomto místě můžete navštívit devět let starý komplex nesoucí pro Čechy jen obtížně vyslovitelné jméno Szolgáltatóház, jež v sobě skrývá pestrou nabídku masážních a fyzioterapeutických technik, stejně jako tzv. wellness centrum.

Nejčastějšími hosty lázní Bogács jsou stabilně zejména lidé trpící revmatismem, typicky revmatismem kloubů, a chronickými problémy s pohybovým ústrojím. Zdejší voda vám však může pomoci i od obtíží zažívacího a střevního charakteru, problémů se žlučníkem nebo játry.

Pokud jde o samotné vlastnosti Bogácského termálního pramene, návštěvník místního lázeňského areálu má možnost na vlastní kůži vyzkoušet koupel o teplotě zhruba 70°C, která v sobě kromě silné koncentrace minerálních látek obsahuje především významný obsah síry.

Jak jsme si již naznačili, Bogács určitě není místem, kde by den lázeňského hosta končil spolu s odchodem z bazénu. Tradiční součástí pobytu ta zde bývá samozřejmě návštěva alespoň několika málo vinných sklepů rozmístěných v nedalekém kopci. Stejně tak by bylo škoda vynechat ze svého programu prohlídku kostela vystavěného již ve 13. století.

Pokud spolu s vínem dáváte přednost spíše výpravám do přírody, pak si nenechte ujít výlet do známého údolí Hintóvölgy, kde na vás kromě mnoha motýlů čeká i výstava věnovaná tomuto druhu, a především pak záhadné kameny Kaptárkövek, o kolem nichž dodnes panují mnohé nejasnosti, zde šlo o jakési předchůdce dnešních včelích úlů, nebo snad pohřební urny.

Kam dál?

- aktuální zájezdy do termálních lázní
- zájezdy na poslední chvíli do termálních lázní

Diskuze

téma: Lázně,
poslední příspěvek: 1. ledna
téma: Lázně,
poslední příspěvek: 1. ledna
téma: Lázně,
poslední příspěvek: 1. ledna
téma: Lázně,
poslední příspěvek: 1. ledna
téma: Lázně,
poslední příspěvek: 1. ledna
hotel: HU9737.497.1
od: 18.5. 2013
strava: Bez stravy
do: 25.5. 2013
délka pobytu: 8 dní
hotel: HOTEL RÉPCE GOLD
strava: Polopenze
od: 26.5. 2013
délka pobytu: 5 dní
do: 30.5. 2013