Navigace: Cestování » Průvodce » Lázně » Termální lázně » Maďarsko » Balatonfüred

Balatonfüred

- najděte si ubytování v Balatonfüred (více o booking.com)
- aktuální nabídky zájezdů do termálních lázní v Maďarsku

Zdraví prospěšná tvář Balatonské riviéry

Balaton se v posledních dvaceti letech mezi Čechy těšil přinejmenším proměnlivému přijetí. Ti, kdo jsou s věcmi rádi rychle hotovi, vzpomínali na kelímková piva, klobásy a dovolené, které někdy byly snad až za trest. Takoví lidé se zřejmě i dnes budou při vyslovení jména Balatonfüred pitvořit. Oproti tomu ti poučenější z nás dnes ví, že Balaton se opět dostává do kurzu, a to nejenom v domácnostech, kde se s nostalgií vzpomíná na osmdesátá léta. Samotné město Balatonfüred, ležící při severním pobřeží tohoto Maďarského moře, potom především žádné smilování pupkatých čecháčků nemá zapotřebí. Jde o sebevědomé lázeňské centrum, kam nejvýznamnější osobnosti maďarského kulturního života jezdí za odpočinkem již asi dvě stě let, a o němž s respektem mluví také WHO (Světová zdravotnická organizace).

Oblast na níž se dnešní Balatonfüred rozkládá je obydlena již asi dva tisíce let. V současné době pak jde o třetí největší město ležící na pobřeží Balatonu, které lze zároveň považovat za jakousi výkladní skříň turismu spojeného právě s vodami tohoto jezera. Především v období léta se potom zdejší promenáda v podstatě v ničem (samozřejmě až na slaný odér vzduchu) neliší od koloritu romantických přímořských městeček.

Svůj významný podíl na tom má samozřejmě místní barokní architektura, která spolu s vodami Balatonu představuje jedno z hlavních lákadel města. K Balatonu a památkám však přistupuje především dlouhá tradice lázeňského života. Balatonfüred tak není jen místem, odkud na své spanilé jízdy vyráží jachtaři, ale především městem, které zdejší minerální prameny proslavily daleko za hranicemi jeho země.

8 léčivých pramenů

V současné době zde ze země tryská hned osm léčivých pramenů. Ještě na začátku dvacátého století však hned pět z nich teprve čekalo na jejich objevení. Vůbec nejstarší z nich dnes najdete v budově kliniky sloužící léčbě chorob srdce. Druhý nejznámější pramen Balatonfüredu, nesoucí jméno Lajos Kossuth, pak můžete ochutnat ze zřídla stojícího na náměstí Gyógy.

Pokud jde o typické složení léčivých pramenů z Balatonfüredu, můžeme hovořit především o vodě silně vápenité a kyselé, která je navíc trochu radioaktivní. Laboratorní testy zde navíc odhalily, že síla jejího složení tkví především ve vysokém obsahu minerálních látek, z nichž kromě zmíněného vápníku musíme zdůraznit zejména hořčík. Místní minerální prameny kromě toho obsahují vysoké koncentrace volného oxidu uhličitého. Jsou tak vhodné jak k pití tak ke koupelím.

Co se týče žádoucích účinků těchto jedinečných pramenů, na mapě maďarského lázeňství Balatonfüred představuje zejména místo, kde zdejší kapacity byly zasvěceny boji proti srdečním chorobám. Ke zdárném výsledku pak vede nejenom pití vody, ale především její vstřebávání lidskou kůží. Během těchto procedur léčebných koupelí lze očekávat kromě celkového odplavení únavy zejména snížení vysokého krevního tlaku, zlepšení oběhových funkcí nebo úlevu od kardiovaskulárních obtíží.

Lidé kteří zdejší léčivé prameny pijí pak obvykle z Balatonfüredu odjíždějí poté, co místní minerální voda dala do pořádku žlučník, zbavila člověka střevních obtíží nebo například žaludečního kataru. Návštěvu lázní v Balatonfüredu lze doporučit také cukrovkářům nebo lidem, kteří prodělali infarkt.

Centrem zmíněné léčby srdečních obtíží, jež je pro lázeňství v Balatonfüredu tolik typická je především státní nemocnice stojící na náměstí Gyógy, kde pacient najde snad až překvapivě moderní zařízení, které se si s podobnými zařízeními obvykle příliš nespojujeme.

Kam dál?

- aktuální zájezdy do termálních lázní
- zájezdy na poslední chvíli do termálních lázní

Diskuze

téma: Lázně,
poslední příspěvek: 1. ledna
téma: Lázně,
poslední příspěvek: 1. ledna
téma: Lázně,
poslední příspěvek: 1. ledna
téma: Lázně,
poslední příspěvek: 1. ledna
téma: Lázně,
poslední příspěvek: 1. ledna
hotel: ÉVA penzion - Sárvár
strava: Snídaně
od: 23.4. 2013
délka pobytu: 5 dní
do: 27.4. 2013
hotel: ARANY SZARVAS FOGADÓ hotel - Gyor
strava: Snídaně
od: 15.5. 2013
délka pobytu: 3 dny
do: 17.5. 2013