Navigace: Cestování » Průvodce » Lázně » Termální lázně » Maďarsko

Termální lázně Maďarsko

- vyhledejte a zarezervujte si ubytování v Maďarských termálech (více o booking.com)
- aktuální nabídky zájezdů do termálních lázní v Maďarsku

Na mapě Evropy najdeme jen jednu zemi, která se může pochlubit tisícovkou termálních pramenů, které se mohou pochlubit papírem na to, že jsou prospěšné lidskému zdraví. Ano, řeč je o Maďarsku. To je přitom v posledním desetiletí svědkem jakéhosi turistického znovuobjevování krás svojí země. Lidé ze západní Evropy, unaveni luxusem přímořských letovisek, stejně jako ruchem evropských metropolí, ve svém hledání nových zážitků stále častěji míří právě navštívit termální lázně Maďarsko. Spolu s širokými dálavami puszty, opět moderním Balatonem nebo v příbězích o Švejkovi zmiňovaném Neziderským jezerem přitom jen málokteré kroky zahraničních návštěvníků nemíří ke dveřím některých z téměř stovky maďarských lázeňských měst a městeček.

Termální lázně Maďarsko

V žádném případě přitom nemáme co dělat se zničehonic se objevivší módní vlnou. Ve skutečnosti je totiž tomu přesně naopak. Znalci evropské historie tak rádi potvrdí, že kultura termálních pramenů je jedním z pilířů maďarské národní identity. Mohlo by tomu ale vlastně vůbec být jinak? Vždyť zdejší léčivé minerální vody si nemohli vynachválit ani ti, u nichž by člověk respekt k přírodnímu bohatství čekal nejméně - ódy na jejich léčivou moc tak zde pěli již římská nebo později turecká vojska. Pověstná je zejména slabost, kterou pro zdejší termální prameny choval obávaný císař Marcus Aurelius.

Pokusíme-li se dnes sesumírovat celkový počet vesnic a měst v nichž úspěšně funguje termální lázně, brzy zjistíme, že nejde o jednoduché počty - celkový součet se vyšplhá až k číslu 84, přičemž dvaadvacet z nich lze najít ve větších maďarských měst, zbytek vychází na vesnice a vesničky. Některé z nich si potom vydobyly skutečně světové renomé, a můžete se tak s nimi setkat i na stránkách zámořských průvodců po Střední Evropě. Namátkou můžeme vybrat například místa jako Hévíz, Hárkány, nebo Eger.

Nejrozsáhlejší termální lázně naleznete v Budapešti

Termální lázně Maďarsko GellértZcela samostatnou kapitolu pak v tomto výčtu pochopitelně představuje hlavní město Maďarska - Budapešť, kde také nacházíme vůbec nejrozsáhlejší lázeňský areál v celé Evropě. Na jejím území je v provozu více než desítka termálních lázní, přičemž některé z nich se bezpochyby mohou honosit přízviskem legendární.

Máme zde na mysli zejména slavné lázně Gellért, které stojí na prameni lidstvu známém bezmála dvě tisíciletí. Podobné proslulosti se pak ve městě těší například turecké lázně Király, jejichž pověstná kupole spatřila světlo světa již v 16. století, o necelých sto let později se pak jejich věhlas dokonce úspěšně šířil na Britských ostrovech. Ještě zde dodejme, že metropole na Dunaji je jediným hlavním městem světa, které za svými branami skrývá lázně.

Důvod, proč v Maďarsku ve 20. století vzniklo tolik areálů termálních lázní je prostý - země na níž se v dávné minulosti rozkládaly vody Panonského moře v sobě ukrývá množství minerálních látek, k jejichž zdrojům se navíc vůbec není obtížné dostat.

Zemská kůra je zde velice tenká, kterýžto fakt má svůj obraz i ve známém bonmotu, podle kterého kdekoliv v Uhrách do země zarazíte hůl, tak vytryskne termální pramen. Na vlastní kůži se o tom přesvědčili především maďarští geologové v první polovině padesátých let, kdy byli intenzivně zaměstnáni hledáním ropy.

Olejářská velmoc se sice nakonec z Maďarska zrovna nestala, ale na druhou stranu sem dnes každoročně proudí desetitisíce turistů, kteří doufají, že zdejší termální voda z jejich těla odplaví přinejmenším tolik zdravotních obtíží, co vyčerpávajícího pracovního stresu.

Obecně přitom platí, že chemické složení maďarských minerálních vod jako takových účinně ulevuje lidem trpícím obtížemi s pohybovým ústrojím, pochopitelně revmatikům, ale i ženám s gynekologickými problémy. Pokud pak přistoupíme k pitné kúře, můžeme s úspěchem ulevit například svému zažívání.

Zřejmě úplně nejlépe o současném významu maďarských termálních lázní pak svědčí skutečnost, že v Čechách zřejmě vůbec nenajdeme rodinu, jejíž alespoň jeden příslušník by se ve zdejších léčebných bazénech nesvlažil.

Kam dál?

- aktuální zájezdy do termálních lázní
- zájezdy na poslední chvíli do termálních lázní

Diskuze

téma: Lázně,
poslední příspěvek: 1. ledna
téma: Lázně,
poslední příspěvek: 1. ledna
téma: Lázně,
poslední příspěvek: 1. ledna
téma: Lázně,
poslední příspěvek: 1. ledna
téma: Lázně,
poslední příspěvek: 1. ledna
hotel: VÁRKAPU penzion - Sárvár
strava: Snídaně
od: 23.4. 2013
délka pobytu: 8 dní
do: 30.4. 2013
hotel: Hotel Sante
od: 21.4. 2013
strava: Snídaně
do: 25.4. 2013
délka pobytu: 5 dní