Navigace: Cestování » Průvodce » Lázně » Termální lázně

Termální lázně

- vyhledejte a zarezervujte si ubytování v Maďarských termálech (více o booking.com)
- zobrazte si nabídky ubytování na Slovensku (více o booking.com)
- aktuální nabídky zájezdů do lázní

Termální lázně

Není tomu tak dávno, co jsme si termální lázně ve svých představách spojovali zejména se zralým věkem a rezignací na dobrodružství. Spřádali jsme plány na návštěvy evropských velkoměst, horské výstupy nebo jen objevování romantických zákoutí přímořských letovisek. Termální lázně a počátek jejich pravidelných návštěv pak pro nás představovaly jakési symbolické rozloučení s mládím.

Jak už tomu však obvykle bývá, s podobnými úvahami nakonec člověk nevydržel příliš dlouho. Několik zájezdů do Chorvatska, návštěva Benátek, Paříže a Londýna, pár alpských pobytů. Co dál? Než jsme stihli nadát tak zjišťujeme, že návštěvy termálních lázní se opět dostávají do kurzu - podle údajů Asociace českých cestovních kanceláří a agentur se tak například mezi jarními zájezdy objevují výpravy do termálních lázní hned na druhém místě žebříčku nejlákavějších cílů cest.

Konec konců se ani není příliš čemu divit. V dnešní uspěchané době najdeme asi jen málokoho, kdo by své pracovní prostředí nepovažoval za stresující, a kdo tak rád svůj volný čas využil k obnově svých sil. Zároveň již dnes bezpečně víme, že bezuzdné lenošení nad pláži pod slunečníkem v tomto nepomůže všem, a ani výšlapy nebo cykloturistika nejsou pro každého. Sledujeme-li potom blíže nabídky ryze relaxačních pobytů, často v nás svojí mnohdy snad až kolotáčřskou romantikou vzbuzují podezření.

Termální lázně se pak ukazují jako jako jedna z logických variant řešení tohoto problému. Mimo nepopiratelných medicínských účinků minerální vody obvykle máme co dělat s areály se zajímavou minulostí, jež často stojí ve skutečně zajímavé krajině, a nabízí více možností jak strávit svůj čas. Samozřejmě, i z Bibione se vždy dá dostat do divoké přírody, pokud vás přestane bavit hřebenovka, do obydleného údolí se nejspíše také dostanete. V lázních se však podobné volby obejdou bez výčitek svědomí.

Komplexy termálních lázní stojí na místech, odkud - obvykle z hloubky několik stovek až kilometrů - na zemský povrch tryskají více či méně horké prameny (opět mohou mít 40°C, stejně jako 96°C).

Tyto prameny přitom ve skutečně dávné minulosti vznikly tak, že se srážky v těchto oblastech vsakovaly hluboko pod zem až do míst, kde mohly přijít do kontaktu s horninami obsahujícími vysoké množství minerálních látek, nejčastěji pak prvků jako vápník, hořčík, sodík nebo draslík. S rozvojem řemeslných schopností člověka se pak, nezřídka náhodou během hledání ropy nebo nerostných surovin, podařilo vést hluboký vrt právě v místech, kde Země ukrývá obrovské rezervoáry vody obsahující rozpuštěné minerály.

Dodejme zde, že ačkoliv to dnes nemusí být na první pohled příliš patrné, v minulosti sehrávaly termální prameny velice důležitou úlohu - starověká města byla často cíleně zakládána právě tam, kde se podařilo objevit termální prameny.

Země bohaté na termální lázně

A nutno říci, že země Střední Evropy jsou na termální prameny skutečně bohaté: můžeme se s nimi setkat od území dnešní Velké Británie, přes Belgii a Německo až samozřejmě po Maďarsko, jež je možné nazvat skutečnou termální velmocí. Česká republika je potom v tomto směru v zajímavém postavení - většina jejích blízkých sousedů se totiž může pochlubit velice zajímavými centry termálního lázeňství.

V Německu tak například můžeme doporučit návštěvu legendárních lázní s prozaickým názvem Baden-Baden, což v překladu značí Lázně-Lázně, kde lze napočítat hned třiadvacet zřídel termálních pramenů. Připomeňme zde, že dnešní Baden-Baden pro jeho minerální vodu vysoko cenili již staří Římané.

Spolu s Baden-Badenem je v současnosti městem se zřejmě druhými nejslavnějšími lázněmi Německa Friedrichsbad. Zdejší lázeňský areál je v provozu více než sto let, a nabídne vám téměř cokoliv od studené sprchy po léčivé inhalace.

Podobně se lze během hledání termálního pramene porozhlédnout i u našich východních sousedů. Slovensko je totiž díky jedinečnému složení jeho geologického podloží rovněž zemí, kde lze navštívit mnohé termální lázně - zároveň jde o zemi, kam za nimi Češi jezdí nejčastěji. Mimo klasických sanatorií se zde dočkalo svého otevření i několik pláží a parků, které nabízí odpočinek v poněkud méně formálním prostředí, pokud tedy takto vůbec lze mluvit o lázních.

Ocení-li čtenář několik tipů k návštěvě, rádi bychom v první řadě upozornili na termální lázně Ruzbachy, kde byl zdejší minerální pramen objeven již na sklonku šestnáctého století. Jedním z nejnavštěvovanějších míst, pokud jde o termální lázně, je pak nesporně Poprad, pod kterým leží obrovské jezero termální vody - jeho rozměry jsou údajně 30 x 70 km. Dále zmiňme alespoň Turčianske Teplice, Bešeňovou nebo Silač.

Jak jsme si již naznačili, pokud je možno některou z okolních zemí nazvat jako místo zaslíbené termálním lázním, pak jde nesporně o Maďarsko. Můžeme zde napočítat více než dvě desítky v zahraničí známých míst, kde dnes fungují termální lázně, přičemž mnohé z nich jsou známy právě již od doby Římské říše.

Zemská kůra pokrývající území Maďarska je na mnoha místech skutečně tenká, díky čemuž se lze k podzemním zásobárnám termální vody ve většině případů dostat bez větších problémů. Výsledkem této skutečnosti je, že ke dnešnímu dni je v zemi koruny Sv. Štěpána známa více než tisícovka termálních pramenů.

A nutno uznat, že Maďaři jsou na toto své dědictví skutečně hrdí - termální lázně si tak stále uchovávají velice důležité místo ve zdejším systému zdravotní péče, a cynik by neměl příliš daleko k tvrzení, že maďarský lékař si během výkonu svého povolání vystačí právě jen s nimi.

Kam dál?

- aktuální zájezdy do termálních lázní
- zájezdy na poslední chvíli do termálních lázní

Diskuze

téma: Lázně,
poslední příspěvek: 1. ledna
téma: Lázně,
poslední příspěvek: 1. ledna
téma: Lázně,
poslední příspěvek: 1. ledna
téma: Lázně,
poslední příspěvek: 1. ledna
téma: Lázně,
poslední příspěvek: 1. ledna
hotel: Park Hotel Hévíz
strava: Snídaně
od: 22.9. 2013
délka pobytu: 8 dní
do: 29.9. 2013
hotel: Hotel Spa Hévíz
strava: Polopenze
od: 29.11. 2013
délka pobytu: 2 dny
do: 30.11. 2013